ПРОЦЕДУРА ДОТРИМАННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
Політика, стандарти і процедури дотримання академічної доброчесності кафедрою дошкільної і початкової освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка регулюються нормативно-правовою базою:
Законами України
- Закон України «Про видавничу справу» (1997 р.);
- Закон України «Про запобігання корупції» (2014 р.);
- Закон України «Про вищу освіту» (2014 р.);
- Закон України «Про авторське право і суміжні права» (1994 р.);
- Цивільний Кодекс України (2003 р.);
Нормативно-правовою базою Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка
- Правила внутрішнього трудового розпорядку (2018 р.);
- Статут університету (2015 р.);
- Етичний кодекс ученого України (2009 р.);
- Положення про кваліфікаційну роботу у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка. Нова редакція (2022 р.);
- Положення про курсову роботу у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка (2021 р.);
ПРОЦЕДУРА ПРОТИДІЇ ПОРУШЕННЯМ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ
У розділі ІІ Кодексу зазначено наступні технологічні рішення як інструменти протидії порушенням академічної доброчесності: система запобігання та виявлення академічного плагіату в Університеті здійснюється через попередження плагіату в освітньому процесі шляхом проведення комплексу профілактичних заходів, які полягають в інформуванні здобувачів про необхідність дотримання правил академічної етики та підвищення відповідальності за недотримання норм цитування, наслідки вчинення плагіату та інших видів академічних порушень тощо. На другому рівні вищої освіти здійснюється перевірка кваліфікаційних робіт на предмет академічного плагіату. У розділі VІ розтлумачуються питання, що за порушення правил академічної доброчесності особи, що здобувають вищу освіту в Університеті, можуть бути притягнуті до таких форм відповідальності як: попередження; повторне проходження оцінювання (іспиту, заліку тощо); позбавлення стипендії; повторне проходження відповідного освітнього компонента; відрахування з університету.
Порядок перевірки кваліфікаційної роботи на унікальність визначений в Положенні про кваліфікаційну роботу у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка. Нова редакція (2022 р.).
З метою недопущення академічної недоброчесності університетом укладено ліцензійний договір з ТОВ «Плагіат» про надання права користування антиплагіатним програмним забезпеченням (код за ДК 021:2015 72250000-2 послуги пов’язані із системними та підтримкою). Система використовується через інтерфейс користувача, що доступний в мережі Інтернет на сайті www.plagiat.pl та StrikePlagiarism.com, у відповідності з усіма положеннями законодавства, зокрема, відповідно до положень Закону України «Про авторське право і суміжні права» (1994 р.). Система відповідає вимогам, викладеним у Положенні міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польщі від 29 квітня 2004 р. щодо документації обробки персональних даних, а також технічних та організаційних умов.
УЧАСТЬ ЗДОБУВАЧІВ У СЕМІНАРІ «АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ В НАВЧАЛЬНО-НАУКОВОМУ ІНСТИТУТІ ПЕДАГОГІКИ І ПСИХОЛОГІЇ»
20 вересня 2024 року здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти першого курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта брали участь у семінарі «Академічна доброчесність в Навчально-науковому інституті педагогіки і психології». Спікер семінару – заступник директора з наукової роботи ННІПП СумДПУ імені А. С. Макаренка, кандидат філософських наук, доцент Антон ВЕРТЕЛЬ.
Під час семінару обговорили загальні риси академічної доброчесності та етики дослідницької роботи, розглянули найтиповіші приклади порушень академічної доброчесності учасниками освітнього процесу, поради щодо цитування і використання об’єктів права інтелектуальної власності під час підготовки до навчальних занять, основи академічного письма, нормативно-правове забезпечення академічної етики, доброчесності в СумДПУ імені А. С. Макаренка.
УНІВЕРСИТЕТСЬКА ДЕКАДА ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ ПРИНЦИПІВ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ СЕРЕД ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
«Чому варто дотримуватись принципів академічної доброчесності?» – на це питання шукали відповідь студенти І, ІІ курсів ОР Бакалавр та І курсу ОР Магістр Навчально - наукового інституту педагогіки і психології разом із фахівцями Центру забезпечення якості вищої освіти 24 квітня 2024 року. Захід проходив у рамках університетської декади популяризації принципів академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти, яка, в свою чергу, відбувалася під час днів науки в СумДПУ імені А.С. Макаренка та в рамках підготовки до VІІ Міжнародної науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених «Академічна культура дослідника в освітньому просторі: європейський та національний досвід».
Під час тренінгу фахівці Центру ЗЯВО обговорили зі студентами принципи, що містяться в Декларації про академічну доброчесність для здобувачів вищої освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка, з’ясували важливість їх для актуальної навчальної та наукової роботи студентів, а також для їхньої діяльності в майбутньому, навели приклади негативного впливу недотримання згаданих принципів. Обов’язковою частиною тренінгу було підписання розглянутої Декларації.
Також фахівці Центру ЗЯВО інформували здобувачів щодо конкурсу есе «Доброчесність у навчанні: дотримуватись /не можна/порушувати», минулорічних переможців цього конкурсу, їх участі у конференціях та воркшопах на всеукраїнському рівні, а також ознайомили з опитуванням щодо дотримання принципів академічної доброчесності, яке проводиться щорічно Центром серед здобувачів та науково-педагогічних працівників.
МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР "АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ"
20 лютого 2024 року кафедрою дошкільної і початкової освіти проведено методичний семінар для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальностей 012 Дошкільна освіта і 013 Початкова освіта за темою «Академічна доброчесність здобувачів вищої освіти». Модератором заходу виступила завідувач кафедри Наталія ПАВЛУЩЕНКО, яка наголосила на важливості дотримання академічної доброчесності, вказала на нормативно-правову базу дотримання академічної доброчесності в Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка, процедуру і порядок запобігання академічному плагіату.
У ході семінару доцент Лариса ПУШКАР нагадала учасникам про нормативні вимоги до написання кваліфікаційної роботи, доцент Ольга ВАСЬКО виступила із доповіддю «Академічна доброчесність та штучний інтелект: як уникнути зловживань та плагіату».
"ПЕРШІ КРОКИ У СВІТ НАУКИ" ЗДОБУВАЧІВ ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) РІВНЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ
У рамках декади академічної доброчесності кафедра дошкільної і початкової освіти 27 жовтня 2022 року організовувала зустріч зі здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання денної форми спеціальностей 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта на тему: «Перші кроки у світ науки». На зустрічі були присутні завідувач кафедри дошкільної і початкової освіти, доцент Павлущенко Наталія Миколаївна і викладач ОК «Методологія і методика наукових досліджень», доцент Пушкар Лариса Вікторівна.
Завідувач кафедри наголосила на необхідності підписання Декларації про академічну доброчесність здобувача вищої освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка.
Під час зустрічі студенти познайомилися з поняттями академічна доброчесність здобувача освіти, плагіат, академічна недоброчесність, санкції щодо академічної недоброчесності; дізналися які бувають форми проявів академічної недоброчесності. Викладачі також дали детальну інформацію щодо «кроків» роботи з офіційним сайтом університету з питань пошуку основних Положень.
КРУГЛИЙ СТІЛ ЩОДО ДОТРИМАННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ ЗДОБУВАЧА ВИЩОЇ ОСВІТИ
4 березня 2020 року за ініціативи директора Навчально-наукового інституту педагогіки і психології к.пед.н, професора Світлани Миколаївни Кондратюк, завідувача кафедри дошкільної і початкової освіти к.пед.н., доцента Наталії Миколаївни Павлущенко за участі студентського самоврядування організовано Круглий стіл з магістрантами спеціальностей 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта на тему: "Дотримання академічної доброчесності здобувача вищої освіти". На засіданні відбулось обговорення сутності поняття "Академічна доброчесність", нормативно-правової бази дотримання академічної доброчесності в Сумському державному педагогічному університеті імені А.С.Макаренка, процедуру і порядок запобігання академічному плагіату.
УЧАСТЬ В АКЦІЇ СЕРЕД СТУДЕНТІВ «ПЛАКАТ "МАРАФОН АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ: STOP ОБМАНУ, ФАЛЬСИФІКАЦІЇ, ШАХРАЙСТВУ, ПЛАГІАТУ"»
10 вересня 2020 року кафедра дошкільної і початкової освіти, на чолі із студентським самоврядуванням Навчально-наукового інституту педагогіки і психології, взяла участь в Акції серед студентів «Плакат "Марафон академічної доброчесності: STOP обману, фальсифікації, шахрайству, плагіату"», яка проходить у рамках Тижня академічної доброчесності у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка. Учасники Акції виступили за підтримання норм професійної етики та академічної доброчесності у навчальній, викладацькій, науковій та творчій діяльності студентів та працівників Університету, дотримуючись принципів академічної доброчесності, визначених у Кодексі академічної доброчесності Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.
ПІДПИСАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ КАФЕДРИ
10 вересня 2020 року, в рамках Тижня Академічної доброчесності у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка, на кафедрі дошкільної і початкової освіти відбулось ознайомлення та підписання Декларації Академічної доброчесності науково-педагогічних працівників. Професорсько-викладацький склад кафедри власним підписом зробив важливий крок на шляху утвердження високих етичних норм та доброчесності в академічній спільноті Університету, яка є справою честі кожного макаренівця.
КУРАТОРСЬКА ГОДИНА НА ТЕМУ: «ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ПРИНЦИПІВ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ»
10 вересня 2020 року к.пед.н., доцентом кафедри дошкільної і початкової освіти Данько Наталією Павлівною та студентським самоврядуванням Навчально-наукового інституту педагогіки і психології проведено Кураторську годину для здобувачів освітнього ступеня магістра спеціальності 012 Дошкільна освіта (0064 група) на тему: "Законодавче регулювання щодо дотримання принципів академічної доброчесності". Здобувачам надано інформацію про плагіат, види порушень академічної доброчесності згідно Кодексу академічної доброчесності Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка. Студентське самоврядування закликало магістрантів дотримуватись культури й фундаментальних цінностей академічної доброчесності та належного ставлення до інтелектуальної власності при написанні кваліфікаційних робіт.